Demontáž zadních tapeců u e39, vodní clona

Vytisknout
Vytvořeno úterý 14. září 2010 12:23 Aktualizováno pondělí 14. leden 2013 21:01 Napsal Dan

U e39 se stává, že máte mokro u zadních sedaček a není jasné odkud se voda bere. Nejčastěji je problém v tzv. vodní cloně. To je jakási folie mezi tapecem dveří a dveřmi samotnými. Je přilepena lepidlem co vypadá jako silikon a po těch letech prostě přestane lepit. Oprava je celkem jednoduchá, stačí dveře rozebrat, clonu znovu přilepit a je po problému.

Clona je tam proto, protože do dveří se dostává voda - při stažení okna, ale i mezerou mezi oknem a dveřmi např. při prudkém dešti, myčce, apod... Ta potom dveřmi protéká, pokud ovšem netěsní vodní clona, protéká po prahu dovnitř auta a od toho je mokro na podlaze.

Ohledně otázky čím to lepit se názory liší - někdo tvrdí že jedině originál lepidlo, jiný to nalepí na silikon. Argumentem zastánců originálního lepidla je to, že pokud by bylo třeba dveře rozebrat, originál lepidlo sice drží, ale jde odtrhnout. Podle mého názoru je to celkem jedno (zase tak často dveře nerozebírám a uříznout se dá jak silikon, tak lepidlo), já použil jakýsi All-in-one lepící silikon od DenBraven. Jen je třeba si ohlídat, aby použitý materiál měl dostatečné teplotní rozpětí, v zimě to může být minus 20 a v létě na slunci i +50 stupňů.

Základem je sundat tapecírunk dveří. Je tam jen drobný rozdíl v autech s/bez dveřních okenních roletek.

Takže - pod kličkou otevírání dveří je plastová záslepka, pod ní šroub - ten je třeba povolit.

Vydloubneme ovladač el. okna, vycvakneme z konektoru. Pokud máme boční roletky, je třeba sundat zadní dekor - ten je jen nacvaklý, takže s citem odpáčit.

Pod dekorem jsou dva šroubky, které "koukají", dva jsou za dírkami v tapecu. Ty co koukají drží roletku k tapecu, ty povolovat nemusíme. Je třeba vyšroubovat ty v dírkách, tím je roletka, resp. tapec chycen ke dveřím.

Potom je tapec chycen jen nacvakávacími čudlíky po celém obvodu a zacvaknut v horní hraně těsně pod oknem. Jeden velký "nacvakávač" je ještě uprostřed tapecu zhruba pod dveřní kličkou.

Tapec se musí po obvodu odcvakat, opatrně odcvaknout i ten středový držák a z horní hrany opatrně odpáčit. Po jeho sundání je třeba rozpojit konektory zadního reproduktoru, osvětlení nohou a protáhnout kabel od ovladače oken a tapec je dole.

Teď už je vidět ona proklínaná vodní clona. Chyba je v tom, že po obvodu nedrží přilepená.

Takže je třeba dostat jak z clony tak ze dveří staré lepidlo. Mě to celkem šlo opatrně šroubovákem a pak za to tahat, někdo to zkouší chemicky.

Po odstranění zbytků lepidla už jen nanést nové (nebo silikon, prostě co se rozhodnete použít), nalepit clonu a je to.

 

Montáž tapecu je opačným postupem demontáže, hlavně nezapomenout nacvakat konektory :-)

 

Pro otestování doporučuju vjet do myčky a po mytí hned otevřít dveře a zkouknout je zespodu - vnitřní strana dveří ani tapecírunk nesmí být mokré.

 

Připomínky a dotazy v diskusi zde

 

2012. vše, co jste chtěli vědět o BMW e39, ale báli jste se zeptat
Free Joomla Templates by Joomla 2.5 Template Maker